Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2
Mesto Hlohovec

Slovenské prekvapenie v Belgicku vyšloVytlačiť
 

Návšteva v De Panne 2019Partnerské návštevy obyvateľov miest Hlohovec a De Panne sa tešia už tretej generácii účastníkov. Rovnako generačne pestré bolo aj výročné stretnutie našich priateľov v De Panne ešte 23. februára. Už niekoľko rokov organizujú koncom zimy stretnutie priaznivcov partnerstva medzi našimi mestami. Nakúpia suroviny, podelia si úlohy, spoločne si navaria a spoločne strávia večer v družnej debate, spomínajú minulé návštevy a plánujú tie nastávajúce. Spoločnej večeri predchádzalo prijatie na radnici novým primátorom Bramom Degrieckom.

Tak ako má radnica v De Panne po minuloročných voľbách nové vedenie, aj vedania slovenského zastupiteľského úradu sa ujal nový veľvyslanec SR pri Belgickom kráľovstve, Peter Kormúth, ktorý prevzal menovací dekrét z rúk belgického kráľa v novembri a nahradil veľvyslanca Stanislava Valla.

Prekvapením večera bola tentokrát návšteva primátora Hlohovca. Miroslav Kollár prišiel Jankovi (Johanovi) Geertsovi, dlhoročnému predsedovi združenia Priateľov Hlohovca (Vriendenvan Hlohovec) odovzdať plaketu čestného občana mesta Hlohovec, udelenú za zásluhy o rozvoj partnerstva medzi našimi mestami.

Návšteva v De Panne 2019Janko Geerts sa tak stal popri Johanovi Degrieckovi (menovanom za čestného občana Hlohovca v roku 1993 primátorom Jánom Brezovským pri príležitosti 880. výročia prvej písomnej zmienky o Hlohovci), druhým občanom De Panne, ktorý je zároveň čestným občanom Hlohovca. Návšteva bola zamýšľaná ako prekvapenie aj pre našich belgických priateľov, vedeli o nej len Johan Degrieck a Eric Moerman, ktorí návštevu pripravili. Zjavne prekvapený, dojatý a potešený Janko Geerts poďakovanie uzavrel konštatovaním: „Som Hlohovčan“.

Janko sám o sebe vraví, že je z polovice Flám a z polovice Slovák. O Slovensku vie toľko, že by mohol napísať pre svojich rodákov príručku o Slovensku. Je autorom prekladov básni Ivana Kupca do flámčiny a jeho dom by ste aj bez adresy v starej časti De Panne, v Adinkerke, našli podľa drevenej šopky na záhradné náradie pred domom rodiny Janka a jeho manželkyJosiane, vyzdobenej čičmianskym vzorom.

Johan Degrieck v sa priebehu večera veselo i vážne vrátil k počiatkom nášho partnerstva. Opäť zaznel príhovor, ktorý Johan Degrieck predniesol pri príležitosti 30. výročia partnerstva pri vernisáži výstavy – pri poohliadnutí sa za tými tridsiatimi rokmi partnerských návštev. Vtedy prejav zaznel po flámsky i slovensky na pôde Robotníckeho domu a teraz opäť v oboch jazykoch na belgickej pôde. V 80. rokoch sa partnerská výmena medzi mestami rozbehla tak intenzívne, že oboma smermi prichádzali na návštevu početné delegácie zájazdovým autobusom. Pre deti bol zorganizovaný letný tábor. A práve spoluorganizátorom detského tábora bol Janko Geerts, v tom čase riaditeľ základnej školy.

Ako Hlohovec prišiel k partnerskému mestu na pobreží Severného mora?
Korene treba hľadať v časoch druhej svetovej vojny, kedy pri vylodení v Normandii v júni 1944 zahynuli aj českí a slovenskí vojaci. Mesto De Panne sa už desiatky rokov vzorne stará o údržbu ich hrobov. Keď začiatkom 80-tych rokov radnica v De Panne hľadala prostredníctvom veľvyslanectva a federálneho zhromaždenia v Prahe partnerské mesto v Československu, voľba padla na Hlohovec.

Toto výnimočné partnerstvo medzi Hlohovcom a De Panne pretrváva už 37 rokov. Je výnimočné tým, že sa neobmedzuje len na oficiálne návštevy zástupcov miest, ale partnerská výmena prebieha na úrovni bežných občanov mesta a okolia. Na strane Hlohovca sa o pokračovanie partnerstva s podporou mesta stará občianske združenie Priateľstvo Hlohovec – De Panne.

Návšteva v De Panne 2019Najbližšia príležitosť zapojiť sa do partnerskej výmeny s De Panne a privitať na jeden víkend vo svojich domovoch srdečných Belgičanov bude od 22. do 26. augusta 2019. Na letnú návštevu sa prisľúbil aj nový primátor De Panne, Bram Degrieck, ktorý do Hlohovca zavítal po prvýkrát ako mládežník v osemdesiatych rokoch. Berieme ho za slovo a tešíme sa na ďalší spoločný vákend so starými i novými priateľmi s De Panne. Členovia občianskeho združenia veľmi radi vo svojich radoch privítajú nových záujemcov. Môžete sa s nami skontaktovať prostredníctvom mailovej adresy. mail: priatelstvo.hc.dp@gmail.com

OZ Priateľstvo Hlohovec – De Panne
Katarína Psicová, Belgicko


 
 

webygroup
Firmy a služby | Spravodajstvo | Ubytovanie | Stravovanie | Mapa | Lekárne | Inzercia | Ponuka práce | Stavebníctvo | Akcie a podujatia | Top ponuky
Za obsah hlohovec.virtualne.sk
zodpovedá WEBY GROUP

9689927

Úvodná stránka