Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2
Mesto Hlohovec

Hlohovčania opäť na návšteve v De PanneVytlačiť
 

Hlohovčania v De PanneKeď sa povie De Panne, Hlohovčan hneď vie, o čo ide. Družba slovensko-flámskeho priateľstva medzi našimi mestami trvá tri desiatky rokov a zasahuje už do druhej generácie zapojených rodín. V nepárnych rokoch príde skupina Belgičanov k nám, v párnych rokoch cestujú Hlohovčanov do De Panne. Podľa tradície teda 27. júna 2018 vyrazila skupina šestnástich Hlohovčanov smerom na sever. Niektorí opakovane, iní po prvý raz. Všetci však rovnako zhodnotili pobyt ako príjemne strávený čas v priateľskom prostredí. 

Cesta do De Panne, ktoré leží na pobreží Severného mora, je dlhá viac ako 1 400 kilometrov a trvá 14 hodín. Smerom tam si výletníci urobili prestávku na polceste a navštívili nemecký Norimberg. Nasledujúce ráno sa vydali do cieľa svojej cesty, kde sa k skupine pridali ďalší štyria ľudia, ktorí pricestovali individuálnou dopravou. Spolu sa teda 20 Slovákov rozdelilo do hosťovských rodín, ktoré im počas pobytu ponúkli svoju typickú belgickú pohostinnosť. Od piatku až do nedele mali postarané o pestrý program. Niekedy všetci spolu, inokedy naplánovaný zvlášť pre mládežníkov a zvlášť pre skupinu 25+. Celú sobotu strávili v neďalekom meste Bruggy, známe ako Benátky severu, kde sa pozreli na výrobu piva i čokoládových praliniek. Ostatné dni mali program v De Panne. Navštívili mestský úrad a absolvovali tiež večeru so zástupcami mesta. Pozreli si múzeum Cobourg i miestnu zoo. Ochutnali lokálne stne špeciality a trávili čas aj stavaním hradu z piesku. V pondelok 2. júla sa zas vydali na cestu späť do Hlohovca. Najmä nováčikovia po návrate domov neskrývali nadšenie.

Práve počas tohto výmenného pobytu mestské zastupiteľstvo v Hlohovci udelilo čestné občianstvo jednému zo zakladateľov družby Johanovi Jankovi Geertsovi za zásluhy pre rozvoj vzťahov a priateľstva medzi družobnými mestami Hlohovec a De Panne. Sám o sebe tvrdí, že polovicu srdca ma slovenskú a polovicu belgickú.

Na slovenskej i belgickej strane sú stále ľudia, ktorým na budúcnosti tohto nezvyčajného priateľstva záleží. Aj preto, aby družba pokračovala, vzniklo v roku 2016 OZ s názvom Priateľstvo  Hlohovec – De Panne. Jeho predsedníčka Dana Marková je do družby zapojená už 12 rokov. O belgických priateľoch hovorí ako o veľmi milých, priateľských a srdečných ľuďoch, ktorí Hlohovčanov vždy vítajú so srdcom na dlani. D. Marková: „V posledných troch rokoch sa výraznejšie zapojila do výmenných pobytov aj skupina mladých ľudí do 25 rokov, čo je veľmi prospešné pre osvieženie našich vzťahov a pritiahnutie mladých na obidvoch stranách. Verím, že tí, čo sa zapojili v tomto aj v minulom roku pritiahnu zasa svojich priateľov a rozšíria naše rady.“ V roku 2019 privítame flámskych priateľov opäť v Hlohovci.


 
 

webygroup
Firmy a služby | Spravodajstvo | Ubytovanie | Stravovanie | Mapa | Lekárne | Inzercia | Ponuka práce | Stavebníctvo | Akcie a podujatia | Top ponuky
Za obsah hlohovec.virtualne.sk
zodpovedá WEBY GROUP

9716921

Úvodná stránka