Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2
Mesto Hlohovec

Slovenske Konjice - Slovinsko

 

Slovenske Konjice - Slovinsko

 

Družobné kontakty medzi mestami Hlohovec a Slovenske Konjice v Slovinsku sa rozvíjajú od roku 1994, kedy sa začala spolupráca medzi Mestskou knižnicou v Hlohovci a Školskou knižnicou v Osnovnej škole ob Dravinji v Slovenskych Konjiciach.

Rozsiahle aktivity boli organizované najmä v roku 1996, kedy Hlohovec navštívili žiaci uvedenej školy, nadviazali sa kontakty so ZŠ na Kopernikovej ul. a Hlohovčania pripravili bohatý program vrátane prijatia primátorom mesta. Hlohovec navštívil i župan Janez Jazbec, pricestovali podnikatelia z regiónu Slovenske Konjice a folklórne skupiny. Na jeseň r. 1996 navštívili zástupcovia mestskej knižnice, deti a učitelia II. ZŠ Slovenske Konjice. Pravidelne sa deti z uvedeného mesta zúčastňujú výtvarnej súťaže v tvorbe knižnej značky EX LIBRIS HLOHOVEC.

Kontakty sa rozvíjajú aj medzi folklórnymi skupinami, ktoré vystupujú v družobných mestách, organizáciami žien a podnikateľmi.

Mestské zastupiteľstvo schválilo dňa 9. 9. 2005 uzatvorenie dohody o spolupráci, aby sa tieto aktivity vyvíjali na oficiálnej báze.


Slovenske Konjice sú nazývané mestom kvetov a vína. Žije tu 13 600 obyvateľov.

Mesto má bohatú históriu. Pamiatky z čias rímskej ríše potvrdzujú, že tadiaľto viedla rímska cesta. Prvá zmienka o meste je z r. 1146. Symbolom mesta je kôň. Nachádza sa nielen v názve, ale i v erbe. Osada bola pomenovaná po bielom koňovi víťaza Juraja, ktorý zachránil mesto.

Rozvíjajúcu sa osadu ohrozovali turecké nájazdy v 16. storočí, rozsiahle škody vznikli v dôsledku požiarov v rokoch 1615, 1616, 1765 a 1786.

V 19. storočí nastal rozvoj mesta, priemyselné podniky pritiahli obyvateľov z okolia.

Súčasné Slovenske Konjice sú známe najmä kvalitným vínom, mesto je obklopené vinicami s malebnými reštauráciami a vinárňami. Mimoriadna pozornosť je venovaná životnému prostrediu, čistote a kvetinovej výzdobe.

K pamiatkam patrí najmä starý hrad, z ktorého sa otvára výhľad na mesto a celé okolie. Bol osídlený už v 12. storočí. Z obdobia gotiky je Kostol sv. Juraja, vzácne sú najmä fresky na strope z 15. storočia.

Centrom mesta je starý trh, ulica, ktorou preteká potôčik s čistou vodou, zrekonštruované objekty tu ponúkajú možnosť občerstvenia i letného posedenia pre domácich i návštevníkov.

Množstvo kultúrnych podujatí, expozície múzeí, nádherná príroda i blízke kúpele Zreče lákajú do tohoto kraja turistov, ktorí obdivujú súlad prírody, histórie a modernej súčasnosti.

 

Slovinské KonjiceSlovinské Konjice

 

  

   

 

 

 

 www.slovenskekonjice.si

 


 

Partnerské aktivity

Zapojenie do výzvy Európa pre občanov

logo Európa pre občanov

     Mesto Hlohovec sa na základe žiadosti družobného mesta Slovenske Konjice, Slovinsko zapojilo spolu s ďalšími deviatimi mestami do výzvy Európa pre občanov s názvom projektu Európske občianstvo ...viac...


 

webygroup
Firmy a služby | Spravodajstvo | Ubytovanie | Stravovanie | Mapa | Lekárne | Inzercia | Ponuka práce | Stavebníctvo | Akcie a podujatia | Top ponuky
Za obsah hlohovec.virtualne.sk
zodpovedá WEBY GROUP

9719778

Úvodná stránka